Úvod Vše o vodě Cena vody VKM Vodné a stočné v roce 2011

Vodné a stočné v roce 2011

Spotřebitelé v Kladenském a Mělnickém regionu mohou očekávat od ledna novou cenu vodného a stočného

Obyvatelé ve středních Čechách v regionu Kladenska a Mělnicka od ledna zaplatí za jeden litr vody o necelé 0,3 haléře více než v roce 2010, což je nárůst ceny vodného a stočného o 3,85 procent. Za vodné se zaplatí o 1,87 Kč/m3 více,což představuje 44,44 Kč/mvčetně DPH a za stočné o 0,99 Kč/m3, to prezentuje celkových 32,67 Kč/mvčetně DPH.

rok 2011 bez DPH s 10 % DPH 
 vodné

 40,40

 44,44

 stočné

 29,70

 32,67

 vodné + stočné

 70,10

 77,11

 

Mezi hlavní důvody nové ceny vodného a stočného patří zejména nárůst ceny vstupů – např. elektrické energie, za odběr povrchové vody (o více než 7%), vyšší náklady na likvidaci odpadů, ale i růst dalších nákladů (pohonné hmoty, chemikálie).

Zásadním problémem pro vodárny zůstává také trvale klesající spotřeba vody v regionu, kdy v roce 2010 se jednotková spotřeba domácností pohybovala okolo 93 l na osobu a den. I když spotřeba vody celkově klesá, náklady na její výrobu, distribuci a čištění neustále rostou.

Společnost Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) je rovněž nucena vydávat více prostředků na opravu a rekonstrukci svého majetku a na investiční akce směřující k dalšímu rozvoji vodohospodářské infrastruktury.

Do nárůstu ceny vodného a stočného se promítlo rovněž vytváření trvalých investičních rezerv, které budou sloužit jak k financování plánu obnovy majetku akcionářů VKM tak i ke spolufinancování investic realizovaných prostřednictvím dotací, u kterých je nutný finanční podíl VKM.

Portál vyjadřování a objednávek

Potřebujete zjistit polohu vodárenských sítí nebo získat technické vyjádření k Vašemu stavebnímu záměru? Využijte prosím Portál vyjadřování a objednávek, který naleznete zde.

Cena vody v roce 2023

Technické standardy