Úvod Aktuality Tipy pro napouštění bazénů a pravidelné zalévání

Tipy pro napouštění bazénů a pravidelné zalévání

Tipy pro napouštění bazénů a pravidelné zalévání

3. květen 2023

Blíží se léto. Nastal tedy ten správný čas pro připomenutí několika pravidel hospodaření s vodou. Důležité je zejména správné napouštění bazénů a zalévání.

Jak postupovat při napouštění bazénu z vodovodu a zalévání ?

Pokud se rozhodnete naplnit svůj bazén z běžného vodovodu, je třeba být ohleduplný k okolí. Doporučujeme plnit bazén pomalu a ideálně mimo odběrovou špičku. „ V případě, že tato pravidla nejsou dodržována, může se stát, že se voda zakalí a současně také poklesne tlak. Naši zákazníci by si měli uvědomit, že nesprávným napouštěním bazénu mohou vzniknout komplikace s dodávkou vody i pro jejich sousedy. Pokud chcete postupovat správně, je nejlepší požádat o informace o vhodné době napouštění bazénů či zálivky naše kolegy na dispečinku, kteří všem rádi poradí.“ vysvětluje Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS.

Obecná základní pravidla jsou jednoduchá.. Ideální časy pro napouštění bazénů a zálivku jsou 23.00 – 5.00 ve všedních dnech. Stejná pravidla platí také pro stále oblíbenější automatické závlahy

Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) každoročně nabízí napouštění bazénů z cisterny. Pomáhají tím předcházet problémům při napouštění domovních bazénů.  

„Snažíme se vyjít vstříc svým zákazníkům a vyřizujeme objednávky dle jejich přání – a to i v odpoledních hodinách v průběhu pracovního týdne,“ uvádí Václav Kodeš, manažer provozu Vodovod. „Více než 100 stálých zákazníků každoročně využívá našich služeb na dopravu vody cisternou k naplnění domovních bazénů,“ doplňuje Václav Kodeš.

Z výše uvedených důvodů Středočeské vodárny nabízejí možnost na objednávku dodat vodu do bazénu pomocí přistavené cisterny. Napuštění sedmi kubíků vody do bazénu trvá přibližně 15 minut. Přistavení cisterny je však služba placená, aktuální ceník je zákazníkům k dispozici na webových stránkách www.svas.cz,  Požadavek na objednávku cisterny je možné zaslat na email cisterny@svas.cz,  zaměstnanci vodáren ho nejpozději do druhého dne zpracují a zákazníka kontaktují.

Jak a proč šetřit vodou?

 Chráníte tak zásoby sladké vody, je to nezbytnost pro zachování přírodních zdrojů, rozumné je jejich čerpání tak, že nepřesahuje možnosti jejich přirozené obnovy a náhrady. Zároveň tím šetříte svoje peníze. Opravte místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody.

 V tabulce uvádíme příklady nákladů na úniky vody ve vaší domácnosti:

 

 

litrů za den

mza rok

Kč za rok

 kapající kohoutek

slabě

24

9

 600

 kapající kohoutek

silně

54

20

 1200

 protékající splachovač na WC

slabě

150 - 1000

55 - 365

 3000 - 20 000

 protékající splachovač na WC

silně

1000 - 2000

 365 - 730

 20 000 - 40 000

 

Při delším opuštění bytu či rodinného domu doporučujeme uzavřít hlavní uzávěr vody pro byt či dům.

Tipy na úsporu vody

Tipy do kuchyně

 • Dávejte nádobu s pitnou vodou do ledničky. Nemusíte tak pokaždé, když máte žízeň nechat dlouho téct kohoutek, než bude voda studená.
 • Při mytí nádobí nenechávejte téct vodu, raději napouštějte džez
 • Myčku na nádobí pouštějte jen plnou.
 • Jestliže umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů. Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete přibližně 20 litrů vody.

 

Tipy do koupelny

 • Nechte si nainstalovat úsporný splachovací systém.
 • Nechte opravit protékající kohoutky.
 • Nainstalujte si úsporné zařízení na sprchu, při čištění zubů nenechávejte téct kohoutek.
 • Sprcha spotřebuje mnohem méně vody než koupel ve vaně.
 • Odpad z koupelny nesplachujte, ale vyhazujte do odpadkového koše.
 • Perte pouze tehdy, když je pračka plná.
 • Nenechávejte volně téct vodovodní kohoutky.

 

Tipy do zahrady

 • Nainstalujte do zahrady nádoby na dešťovou vodu – pro zálivku je i vhodnější než voda z kohoutku
 • Pokud musíte zalévat trávník, zalévejte ho vždy po ránu nebo večer, ať zabráníte vypařování vody. Jedna větší dávka vody týdně je prospěšnější než několik krátkých postřiků.
Portál vyjadřování a objednávek

Potřebujete zjistit polohu vodárenských sítí nebo získat technické vyjádření k Vašemu stavebnímu záměru? Využijte prosím Portál vyjadřování a objednávek, který naleznete zde.

Cena vody v roce 2023

Technické standardy