Úvod Aktuality Okamžité pití vody z domovní studny zasažené povodní ohrožuje zdraví

Okamžité pití vody z domovní studny zasažené povodní ohrožuje zdraví

Okamžité pití vody z domovní studny zasažené povodní ohrožuje zdraví

6. červen 2013

 

Obce postižené povodní, které nejsou napojeny na veřejný vodovod a jejich obyvatelé využívají domovní studny, musí před dalším používání studnu vyčistit a vydezinfikovat. Po vyčištění studny je nutné provést odběr vody ke zjištění kvality vody. Středočeské vodárny (SVAS) nabízejí všem těm, kterým slouží voda ze studny jako jediný zdroj pitné vody 50% slevu za rozbor vody. Každý zájemce o rozbor vody zaplatí 533 Kč včetně DPH.

Vodárny doporučují následující postup při čištění studní:

Po opadnutí vody a pokud možno i po poklesu hladiny spodní vody k běžné úrovni studnu vyčerpat i s případnými usazeninami.

Studnu omýt, případně mechanicky očistit a znovu vyčerpat. Při následném plnění nadávkovat do vody SAVO originál (pro dezinfekci vody) a to ve vyšší dávce než je určena pro běžnou dezinfekci. Lze dávkovat 100 ml Sava na 1 000 l vody ve studni (1 deci na kubík vody) a nechat působit alespoň 1 den. Tuto vodu je opět vhodné odčerpat. Při dalším plnění studny použijte doporučenou dávku 20 ml na 1 000 litrů. Tato desinfekce by se měla provádět pravidelně. Interval nelze určit paušálně, ale pokud z vody není chlor cítit vůbec, je vhodné dezinfekci opakovat. Savo aplikujte do studny naředěné například z kbelíku. Kvalitu vody v případě používání pro pitné účely je vhodné nechat zkontrolovat laboratoří.

Rozbor vzorku pitné vody ze studny je možné si objednat v laboratoři pitných a odpadních vod SVAS (tel: 312 812 131-132) a po dohodě se starostkou/starostou si vzorkovnice pro odběr vyzvednout na příslušném obecním úřadě. Dle výsledku tohoto rozboru doporučí naši odborníci další kroky nutné pro umožnění znovu využívání zasažené studny.

Portál vyjadřování a objednávek

Potřebujete zjistit polohu vodárenských sítí nebo získat technické vyjádření k Vašemu stavebnímu záměru? Využijte prosím Portál vyjadřování a objednávek, který naleznete zde.

Cena vody v roce 2022

Technické standardy