Úvod Aktuality Ohrožují tropické teploty dodávku vody?

Ohrožují tropické teploty dodávku vody?

Ohrožují tropické teploty dodávku vody?

24. červenec 2013

V době, kdy tropické teploty překračují třicítku a vodu z kohoutku využíváme v daleko větší míře než v běžném období,

může vzniknout obava, zda nedojde k omezení v dodávce vody.

„Zákazníci společnosti Středočeské vodárny, a. s. (SVAS) nemusí mít v horkém létě obavy – nedostatek vody jim nehrozí. Jímací vrty jsou hluboké kolem 60 metrů a odebírají podzemní vodu z velké hloubky. Ani v nejsušších letech tak nevyschnou, uvedl Ing. Tomáš Hloušek, technolog pitných a odpadních vod SVAS. „Díky své hloubce mohou využívat mnohonásobně větší objem zásob podzemní vody, než mělké domovní studny,“ sdělil Tomáš Hloušek.

Zásoby podzemní vody jsou nejvíce doplňovány v mimo vegetačním období během tání sněhu a během deštivých let. Potřeba vody v domácnostech a na zahradách je přesně opačná. Velké dostupné zásoby podzemní vody umožňují vodárnám tyto výkyvy ve spotřebě vody během roku i v delším období mezi chladnými a horkými léty snadno vyrovnat.

„Spotřeba vody se v těchto dnech, kdy se daleko více využívá vody k osvěžení, zalévání zahrad a doplňování bazénů, navýšila o více než 30% oproti běžnému období,“ řekl Vladimír Stantejský, hlavní dispečer SVAS.                                            

Pitná voda je životodárná tekutina, jejíž zásoby musíme chránit a zbytečně s ní neplýtvat. V domácnostech bychom měli opravit místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody. Pokud se musí zalévat trávník, zalévat by se měl vždy po ránu nebo večer, ať se zabrání vypařování vody. Jedna větší dávka vody týdně je prospěšnější než několik krátkých postřiků.

Portál vyjadřování a objednávek

Potřebujete zjistit polohu vodárenských sítí nebo získat technické vyjádření k Vašemu stavebnímu záměru? Využijte prosím Portál vyjadřování a objednávek, který naleznete zde.

Cena vody v roce 2023

Technické standardy