Úvod Média Tiskové zprávy 2022 Začala sezóna napouštění domovních bazénů a pravidelného zalévání

Začala sezóna napouštění domovních bazénů a pravidelného zalévání

Začala sezóna napouštění domovních bazénů a pravidelného zalévání

18. květen 2022

Přiblížilo se léto a teploty se pohybují okolo dvaceti stupňů. Nastala tedy správná doba připomenout několik pravidel hospodaření s vodou.

Kritické je zejména napouštění bazénů a zalévání. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) každoročně nabízí napouštění bazénů z cisterny. Pomáhají tím předcházet problémům při napouštění domovních bazénů.  

„Vždy se najdou zákazníci, kteří plní bazény vodou z veřejného vodovodu, což při těchto nárazových náporech na kapacity vodovodů může způsobovat překročení limitních hodnot průtoku a s tím spojené problémy, jako je krátkodobé zvýšení koncentrace železa v pitné vodě. I když tento zákal nemá vliv na kvalitu pitné vody, jsou tím ovlivněny její senzorické vlastnosti a zákazníci si pak stěžují, že voda v bazénu je zakalená. Těmto problémům se zákalem, popř. s poklesem tlaku vody, který se negativně projeví i u ostatních odběratelů, je možné předejít právě objednávkou cisterny od vodáren. Snažíme se vyjít vstříc svým zákazníkům a vyřizujeme objednávky dle jejich přání – a to i v odpoledních hodinách v průběhu pracovního týdne,“ uvádí Václav Kodeš, manažer provozu Vodovod. „Více než 100 stálých zákazníků každoročně využívá našich služeb na dopravu vody cisternou k naplnění domovních bazénů,“ doplňuje Václav Kodeš.

Z výše uvedených důvodů Středočeské vodárny nabízejí možnost na objednávku dodat vodu do bazénu pomocí přistavené cisterny. Tato služba je nabízena z logistických důvodů zejména pro kladenskou oblast. Podobné služby ale nabízejí dodavatelé i v ostatních regionech. Napuštění sedmi kubíků vody do bazénu trvá přibližně 15 minut. Přistavení cisterny je však služba placená, aktuální ceník je zákazníkům k dispozici na webových stránkách www.svas.cz, případně jej rády sdělí operátorky Call centra společnosti po zavolání na 840 121 121, 602 128 127. Prostřednictvím Call centra, případně odesláním požadavku na email cisterny@svas.cz, je pak možné službu objednat.

Jak postupovat při napouštění bazénu z vodovodu a zalévání ?

Jestliže se přesto zákazník rozhodně naplnit svůj bazén z běžného vodovodu, je třeba být ohleduplný k okolí. Vodohospodáři doporučují plnit bazén pomalu a pokud možno mimo špičku. „Při dodržení těchto jednoduchých pravidel by se nemělo stát ani to, že se voda zakalí a dokonce ani to, že by dočasně poklesl tlak,“ vysvětluje Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS a dodává: „V každém případě je lepší se předem informovat na našem dispečinku, zda je zvolený termín vhodný. Mí kolegové se kvůli takovému telefonátu zákazníka nebudou zlobit, naopak – uvítají, že mohou poradit a předejít jakýmkoliv možným problémům.“

Stejně zodpovědně je nutné přistupovat také k zalévání a to platí zejména pro stále oblíbenější automatické závlahy. Ideální časy pro napouštění bazénů a zálivku jsou 23.00 – 5.00 ve všedních dnech.

Jak a proč šetřit vodou?

 Chráníte tak zásoby sladké vody, je to nezbytnost pro zachování přírodních zdrojů, rozumné je jejich čerpání tak, že nepřesahuje možnosti jejich přirozené obnovy a náhrady. Zároveň tím šetříte svoje peníze. Opravte místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody.

  

V tabulce uvádíme příklady nákladů na úniky vody ve vaší domácnosti:

 

 

litrů za den

mza rok

Kč za rok

 kapající kohoutek

slabě

24

9

 500

 kapající kohoutek

silně

54

20

 1000

 protékající splachovač na WC

slabě

150 - 1000

55 - 365

 3000 - 20 000

 protékající splachovač na WC

silně

1000 - 2000

 365 - 730

 20 000 - 40 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při delším opuštění bytu či rodinného domu doporučujeme uzavřít hlavní uzávěr vody pro byt či dům.

Tipy na úsporu vody

Tipy do kuchyně 

 • Dávejte nádobu s pitnou vodou do ledničky. Nemusíte tak pokaždé, když máte žízeň nechat dlouho téct kohoutek, než bude voda studená.
 • Při mytí nádobí nenechávejte téct vodu, raději napouštějte džez
 • Myčku na nádobí pouštějte jen plnou.
 • Jestliže umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů. Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete přibližně 20 litrů vody.

 

Tipy do koupelny 

 • Nechte si nainstalovat úsporný splachovací systém.
 • Nechte opravit protékající kohoutky.
 • Nainstalujte si úsporné zařízení na sprchu, při čištění zubů nenechávejte téct kohoutek.
 • Sprcha spotřebuje mnohem méně vody než koupel ve vaně.
 • Odpad z koupelny nesplachujte, ale vyhazujte do odpadkového koše.
 • Perte pouze tehdy, když je pračka plná.
 • Nenechávejte volně téct vodovodní kohoutky.

 

Tipy do zahrady 

 • Nainstalujte do zahrady nádoby na dešťovou vodu – pro zálivku je i vhodnější než voda z kohoutku
 • Pokud musíte zalévat trávník, zalévejte ho vždy po ránu nebo večer, ať zabráníte vypařování vody. Jedna větší dávka vody týdně je prospěšnější než několik krátkých postřiků.
Portál vyjadřování a objednávek

Potřebujete zjistit polohu vodárenských sítí nebo získat technické vyjádření k Vašemu stavebnímu záměru? Využijte prosím Portál vyjadřování a objednávek, který naleznete zde.

Cena vody v roce 2022

Technické standardy