Úvod Média Tiskové zprávy 2020

Zabezpečit vodoměry před mrazem se vyplácí

Zabezpečit vodoměry před mrazem se vyplácí

3. prosinec 2020

Teplejší počasí se pomalu začíná střídat s chladnějšími dny s nočními teplotami pod bodem mrazu.

A to je pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.

Výměna poškozeného vodoměru přijde odběratele přibližně na více než čtyři tisíce korun. Za škody na vodoměru, které vzniknou jeho nedostatečnou ochranou například mrazem, plně zodpovídá odběratel,“ uvedl Bc. Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS. „Aby nedošlo k poškození vodoměru, musíme, hlavně u rekreačních objektů, nejen zavřít vodu, ale vypustit celý systém rozvodu vody. Protože pokud to neuděláme, ve vodoměru zůstane voda a nízká teplota pod bodem mrazu může způsobit prasknutí ochranného skla vodoměru či úplné zamrznutí. Vždyť i nedovřené sklepní okénko může díky proudění studeného až mrazivého vzduchu způsobit ve sklepních prostorách teploty pod bod mrazu nevhodné nejen pro nezabezpečený vodoměr,“ řekl Pavel Pobříslo.

Že se naše upozornění vyplácí, ukazuje každoroční pokles poškozených vodoměrů. V období od listopadu 2019 do října 2020 se vyměnilo pouze 23 poškozených vodoměrů, což je pokles o 75% oproti stejnému období 2018 - 2019,“ upřesnil Pavel Pobříslo.

Od dubna do srpna bylo nahlášeno celkem 13 vodoměrů poškozených mrazem.  Jedná se především o ty odběratele, kteří vlastní rekreační objekty nebo využívají vodou z vodovodu jako další zdroj pitné vody a v jarních měsících zahájili chatařskou sezónu.

 

Vodárny doporučují:

Zásadní opatření, které doporučujeme, je vždy řádně zateplit vodoměr.

Pokud chcete ochránit vodoměr a vnitřní rozvody v objektu, je nutné především zkontrolovat, zda je uzavřeno sklepní okno a pokusit se udržet ve sklepních prostorech stálou teplotu nad nulou. Odhalené trubky vnitřních rozvodů doporučujeme obalit dekou nebo izolačním materiálem (nedoporučujeme skelnou vatu). Tam, kde by mohlo dojít k provlhnutí izolačního materiálu, je vhodné použít nenasákavý materiál – např. Mirelon.

Nachází-li se vodoměr mimo objekt ve vodoměrné šachtě, je vhodné nad něj na víko šachty umístit polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem. Zároveň upozorňujeme, že se v žádném případě nesmí používat materiály podléhající hnilobě.

Vhodné je rovněž provést tuto kontrolu u chat a chalup, kdy po prasknutí vodoměru může docházet k dlouhodobým únikům vody a vzniklá škoda je tak často mnohonásobkem částky za výměnu zamrzlého vodoměru.

V případě, že dojde k zamrznutí vodoměru, nedoporučuje se s ním manipulovat, rozehřívat či provádět pokusy s jeho zprovozněním. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit dodávku vody do objektu je zavolat na zákaznickou linku vodáren (840 121 121, 602 128 127 – 24 hod denně) a domluvit se na termínu výměny vodoměru.

Rezervace termínu

Rezervujte si termín schůzky v zákaznických centrech SVAS

Portál vyjadřování a objednávek

Potřebujete zjistit polohu vodárenských sítí nebo získat technické vyjádření k Vašemu stavebnímu záměru? Využijte prosím Portál vyjadřování a objednávek, který naleznete zde.

Cena vody v roce 2024

Technické standardy