Úvod Články Tiskové zprávy 2012 Požádat v restauracích o pohár vody z vodovodu není nic nemožné

Požádat v restauracích o pohár vody z vodovodu není nic nemožné

Požádat v restauracích o pohár vody z vodovodu není nic nemožné

9. srpen 2012

Již 32 zařízení v regionu provozovaném Středočeskými vodárnami, a.s. (SV) projevilo zájem o projekt „Kohoutková, prosím“. Celosvětový trend pití vody z vodovodu dorazil nejen do našich domácností, ale i do zařízení, které poskytují služby široké veřejnosti.

Na Mělnicku a Kladensku můžete nalézt karafy od designéra Daniela Piršče nejen v restauracích, ale i v Gastro studio Nowaco při výuce kuchařského umění nebo v některých zdravotnickým zařízeních. Osvěžit se kohoutkovu lze i při studiu v kongresovém centru na zámku Liblice, při návštěvě Městského úřadu v Unhošti a nově v Celicafé na Kladně a Hugo Bagel Café ve Slaném. Jak někteří účastníci v projektu Kohoutková sami přiznávají, svým hostům již několik let nabízejí vodu z vodovodu a nyní využívají možnost svým hostům nabízet kohoutkovou v krásných karafách.

„Naše společnost na základě výsledku každoročního průzkumu spokojenosti vyslyšela svoje zákazníky a podporuje projekt v pití vody z vodovodu i v restauračních zařízeních. Jak dokazují výsledky průzkumu za loňský rok, již 88 % dotázaných zákazníků používá vodu z kohoutku na pití, což představuje o 9,2 % více lidí než v roce 2010. V porovnání s rokem 2006 to představuje nárůst o 34,5 %.

A protože je nechceme ochudit o možnost napít se vody z vodovodu i v jejich oblíbené kavárně, již třetím rokem pokračuje společnost Veolia Voda s projektem, který ve spolupráci s restauračními zařízeními toto umožní,“ sdělil Bc. Anatol Pšenička, generální ředitel SV. „Ta zařízení, která mají zájem svým hostům nabízet kohoutkovou vodu, obdrží zdarma speciální karafy od známého designéra Daniela Piršče a pro všechny, kteří si chtějí ověřit, že pijí kvalitní vodu, bude na vyžádání předložen certifikát. Ten obdrží všichni, kteří se projektu účastní, od společnosti provozující místní vodovodní síť, s aktuálním rozborem vody. Jeden přitom vyjde zhruba na 1600 Kč,“ upřesnil Anatol Pšenička.

Seznam všech zařízení, kde se napijete kohoutkové, v regionu provozovaném SV naleznete na webových stránkách SV – www.svas.cz nebo na webu www.kohoutkova.cz, v rámci ČR.

„*Pokud zapátráme trochu v historii, zjistíme, že již v 18. a 19. století byla voda stáčena do láhví. Jednalo se ovšem o vodu minerální sloužící k léčebným účelům a prodávanou v okolí lázeňských měst.  Velký rozmach v pití balené vody přinesla změna obalu. Začíná se voda stáčet do plastových lahví. Razantní rozmach pití balené vody místo kohoutkové se u nás projevil na začátku 90. let. A jak některé zdroje* praví, trend každodenního pití balených vod pravděpodobně odstartovala věhlasná francouzská minerálka Perrier,“ vysvětlil Anatol Pšenička. „Její výrobci dokázali mohutnou kampaní přesvědčit zákazníky o nepostradatelnosti balené vody pro jejich zdraví. Dnes můžeme říct, že návrat k pití vody z vodovodu zažívá velký rozmach. O vodu můžete požádat nejen v Americe, ale i ve Francii, v Rakousku, Itálii a Anglie je běžné, že dostanete v restauraci vodu z kohoutku,“ řekl  Bc. Anatol Pšenička. „Pokud se vezme na zřetel ekonomické hledisko, je zřejmé, že voda

z vodovodu je podstatně levnější než balená voda. Musí se složitě dopravovat a plnit do plastových lahví, které, pokud nejsou recyklovány, zatěžují životní prostředí. To, že obyčejná voda z kohoutku je vysoce kvalitní, je stvrzeno i tím, že někteří dodavatelé stolních vod používají právě tuto vodu pro výrobu balených stolních či ochucených vod. A tvrdost vody? Ano, může nám zničit pračku vodním kamenem, ale to se nestane v našem těle. Naopak, sloučeniny vápníku a hořčíku prospívají naším kostem, srdci i cévám,“ uzavírá Pšenička.

* zdroj -  článek „Promluvme si o vodě bez obalu“ Lenky Jindrlové, Glanc 19. března 2009

Portál vyjadřování a objednávek

Potřebujete zjistit polohu vodárenských sítí nebo získat technické vyjádření k Vašemu stavebnímu záměru? Využijte prosím Portál vyjadřování a objednávek, který naleznete zde.

Cena vody v roce 2022

Technické standardy