Úvod O společnosti Z historie První věžový vodojem na Kladně - Rozdělově

První věžový vodojem na Kladně - Rozdělově

Nově otevřená expozice v "noze" věžového vodojemu z roku 1933, pomocí starých fotografií ukazuje vývoj vodárenství na Kladně, bývalé sídlo vodárny u starých lázní v Kročehlavech, pracovníky vodáren při různých činnostech před více než 50-ti lety, starou čerpací stanici ve Velké Dobré, snímky ze stavby klíčavské přehrady a věžových vodojemů na Kladně a v Rozdělově. Jsou zde rovněž ukázky starých vodoměrů z 1.republiky a na porovnání stávající vodoměrná sestava, druhy těsnění, některé vodohospodářské armatury jako jsou šoupata, typy potrubí - ocelové, kamenina, polyetylén, ukázky napojení kanalizačních přípojek - dříve výsekem a nyní navrtávkou, staré kreslící prkno s ukázkou původních výkresů tohoto věžového vodojemu. A samozřejmě vše umocňuje prostředí věžového vodojemu se svojí unikátní konstrukcí.

 

Víte, že ……

město Kladno postavilo v roce 1933 vodojem o obsahu 800 m3 vody. Jedná se o první vodojem v republice, postavený celý ze železa a obezděný cihlovým zdivem, které není nosné a tvoří pouze architektonický prvek a současně izolaci vnitřního prostoru.Nosná konstrukce věže je z uhlíkové oceli C 38 a je vytvořena 8 sloupy. Jejich půdorys tvoří pravidelný osmiúhelník, vepsaný do kruhu o průměru 10,35 m. Ve výšce 25 m nad zemí je uložena ocelová kostra vodorovné betonové podlahy, na jejímž obvodu spočívá ocelová kostra horní obvodové stěny.

Půlkulová nádrž na vodu o průměru 11,5 m je nastavena válcovou plochou o výši 4 m. Na obvodu nádrže je zřízen ochoz.

 

Technické údaje : 

projekt vypracován v roce 1933 - Českomoravskou – Kolben – Daněk, a.s.

realizace – rok 1933

objem   800 m3

výška 42 m

z toho  výška nádrže  3 m

výška dříku (nohy)  25 m

průměr nádrže          13 m

schodiště ocelové s plošinami, celkem 113 schodů

 

VĚŘTE – NEVĚŘTE, aneb manažer dispečinku Jiří Mach vzpomíná...Jak nám hořel vodojem!

Co? Že to není možné? Ale je, poslouchejte dále.

Někdy, před devíti léty prováděla jedna firma opravu vodovodního potrubí pod nádrží věžového vodojemu přímo v areálu vodáren. Napojení potrubí na nádrž vody již bylo prorezlé, tak se části potrubí musely vyříznout, vložit tam nové a přivařit je k nádrži. „Triviální  záležitost“, říkali jsme si. Firma si to také říkala. Byl krásný letní den, práce se nádherně vydařila, kolem čtvrté hodiny odpoledne bylo hotovo. Teď už si nevzpomínám, zda byla prováděna preventivní protipožární prohlídka objektu po ukončených pracích, což možná ovlivnilo následující dění.

Během příjemného, teplého večera prováděl dispečer pravidelnou kontrolu čerpací stanice v areálu a při pohledu z okna čerpačky viděl divný, ale hezký úkaz. Ve vodojemu padalo k zemi něco hořícího, takový malý, obrácený ohňostroj. Pohled to byl určitě zajímavý, ale přesto dispečer utíkal k telefonu a zavolal hasiče. Zároveň zavolal i mě, že je průšvih. Bydlím hned za vodárnami, tak mi stačil jeden pohled z okna na vodojem, abych viděl, že je zle. Nechal jsem otevřít bránu pro hasiče a řítil jsem se do vodárny. Ve vratech jsem potkal přijíždějící hasiče, odvedl jsem je k vodojemu a začala akce „Uhas si svůj vodojem“.  Rychle jsme vypnuli přívod elektrické energie do celého areálu, hasiči vyběhli nahoru do vodojemu a jak rychle vyběhli, tak ještě rychleji byli dole. Nahoře byla svařovací souprava s tlakovými láhvemi plynu a kyslíku. Opět vyběhli nahoru, tentokrát již se sněhovými hasícími přístroji a začali lahve chladit. A další parta hasičů „rvala“ nahoru hadice pro hašení vodou.  

V tu dobu zvoní na tehdejšího pana ředitele vodáren, který také bydlí hned vedle vodáren, jeho soused a říká mu, že hoří ten vodojem v areálu. „To je v pořádku, tam dělá firma opravu a kouří se od svařování“, říká pan ředitel správnou domněnku sousedovi. Za chvíli ale zjistí, že tomu tak není. Přiběhl také do vodárny a nestačí se divit. Hoří nám vodojem!

Asi po hodince byl požár uhašen, nastoupil vyšetřovatel hasičů a začal vyšetřovat. Co se stalo? Pod komorou vodojemu, v místech, kde byly umístěny vypouštěcí šoupata z nádrže vodojemu, byl prostor zateplen proti mrazu přidělanou dřevěnou boudou. Dřevěné stěny byly udělány dvojité, asi 30 cm od sebe a mezi nimi byly jako tepelná izolace použity dřevěné piliny. No a při sváření asi odskočila jiskra do pilin, piliny začaly doutnat, později začaly  prohořívat a večer přišel ten zajímavý úkaz – hořel vodojem. Poděkovali jsme hasičům za jejich práci, hasiči spokojeně odjeli, a spolu s dispečerem jsme šli uklidit elektrocentrálu, kterou jsme před tím zapojili pro zajištění chodu dispečinku. Zkontrolovali jsme provoz  a šli jsme si po svých. Dispečer pracovat, my ostatní spát.

Ráno jdu spokojeně do práce s tím, jak jsme byli „dobrý“, že jsme zachránili vodojem, ale ve dveřích vodojemu potkávám zpoceného výrobního náměstka. Na můj udivený pohled, „co tady dělá“ mi zadýchaně říká, že musel nahoru s hasícím přístrojem, protože se nám to tam zase rozhořelo. Taková příjemná ranní procházka, že. Byl naštěstí poslední, kdo musel hasit. Následně byly ohořelé zbytky boudy strženy, vyčistil se celý prostor vodojemu, ale vonělo to tam ještě několik měsíců po uzeném. Jen to uzené tam nebylo.

Tak jsme společnými silami zachránili tento vodojem, který je opravdu velice hezky konstrukčně řešen. Šroubovaná, nosná kovová konstrukce, která byla následně obezděna, na nosné konstrukci nahoře je posazena nýtovaná akumulační nádrž vodojemu ve tvaru protažené polokoule (nýty byly dole na zemi rozpálené v ohni a následně si je prý přehazovali dělníci kleštěmi až nahoru). Do nádrže se vejde 800 m3 vody, opravdu! Na vnitřní stěně akumulační nádrže jsou po celém obvodu nahoře a dole přivařeny kolejnice, na kterých je na kolečkách zavěšen žebřík, který kopíruje poloměr nádrže. Montéři tento jezdící žebřík používali při čištění nádrže vodojemu, při natírání stěn, nebo při opravě nádrže. Jednoduše na žebříku stáli a posouvali se po obvodu nádrže a opravovali a opravovali. 

Vodojem se stavěl ve třicátých letech a jak je na dobových fotografiích vidět, kolem dokola bylo pšeničné pole. Vodojemu je již kolem 80ti let, ale je pořád krasavec, co myslíte?

Žádost o existenci inženýrských sítí a možnost napojení

Potřebujete zjistit, zda na vašem pozemku jsou vodovodní a kanalizační sítě? Pak vyplňte žádost a informace vám bude zaslána.

Možnost napojení na vodovod a kanalizaci

K možnosti napojení na vodovod či kanalizaci, je nutné vypnit tento formulář a zaslat mailem na info@svas.cz nebo poštou na adresu Středočeské vodárny, a.s., U Vodojemu 3085, 272 80 Kladno.

Cena vody v roce 2021

Technické standardy